Zapoznaj się z naszym poradnikiem

Koronawirus, a praca zdalna w domu

Zastanawiasz się jak pracować podczas pandemii wywołanej przez koronawirus, a przede wszystkim jak robić to efektywnie? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów!

Zdecydowałeś/łaś się na pracę w domu podczas pandemiiNiezależnie, czy jest to dla Ciebie nowa sytuacja czy już wcześniej przyszło Ci pracować zdalnie, każdemu skupienie przy pracy w domu przychodzi często z trudem – nie ma szefa, rozpoczęcie pracy może poczekać godzinę.. lub dwie, a stworzenie własnej orbity między lodówką, a kanapą wydaje się bardzo kuszącym pomysłem… O, i wszedł nowy sezon ulubionego serialu! 

Nic z tych rzeczy! Zabieramy się do pracy 🙂 

Home office - Twoje miejsce pracy

Zacznijmy więc od podstaw, czyli od miejsca gdzie spędzisz swój czas podczas wykonywania pracy. Musi ono spełniać parę podstawowych zasad: 

 • Niech będzie to miejsce wyłączone z życia domowników (np. kuchnia nie jest najlepszym miejscem). Może biurko, gdzieś w rogu salonu?
 • Wygoda to podstawa! Wybierz najwygodniejsze siedzenie z możliwych, szczególnie jeśli chcesz spędzić w nim parę godzin. Unikaj kanapy! Gdy tylko poczujesz jej miękkość, zarazi Cię lenistwem szybciej niż COVID-19.
 • Spróbuj odtworzyć warunki najbardziej zbliżone do tych w biurze – ograniczysz tym samym ilość nowych bodźców, które będą Cię rozpraszać.
 • Czyste biurko to czysty umysł! Pracuj nad tym, aby zachować czystość swojego otoczenia – piętrzące się wokół naczynia, śmieci i inne niepotrzebne rzeczy odwracają Twoją uwagę od istotnych rzeczy, jak praca.

Higiena pracy - Jak pracować by nie zwariować?

Skoro mamy już gdzie pracować, teraz przyszła kolej na odpowiedź, jak to robić i jak to robić dobrze. Tu znowu powołamy się na parę przetestowanych na własnej skórze patentów:

 • Ubiór ma znaczenie! Praca w domu z pewnością wiąże się z przywilejem spędzenia całego dnia w piżamie. Nic bardziej mylnego. Z doświadczenia wiemy, że wpływa to bardzo negatywnie na naszą produktywność i nie daje poczucia bycia w pracy, tylko bycia w domu – a nie chcesz tak się czuć! W tym celu ubierz się tak jak zawsze – pracując poza domem.
 • Systematyka pracy – to coś co uchroni Cię od największego rozleniwienia. Musisz sobie po prostu wmówić, że nic się nie zmieniło, zaadaptować się pod nowe warunki i dalej robić swoje, tak jakbyś nadal pracował w biurze.
 • Dobry plan to podstawa! – Stwórz sobie plan dnia i bądź konsekwentny w jego realizacji. W zależności jak bardzo wymagający jesteś dla samego siebie, możesz rozpisać go co do godziny lub mieć listę “to do” z wytypowaniem rzeczy do zrobienia do końca danego dnia/tygodnia. Nie bierz wszystkiego na klatę jednego dnia! Zbyt długa lista zadziała demotywująco.
 • Pracuj krótko i efektywnie! – Nie chodzi o to by siedzieć przed ekranem cały dzień. Znajdź swój moment w rytmie dnia, gdy czujesz że twoja koncentracja i energia są na dobrym poziomie i działaj!
 • Rób przerwy. Przepracowany mózg nie działa prawidłowoopracuj system interwałowy, np. 1h pracy i 10 min. przerwy. Staraj się wykorzystać przerwę na wykonanie prostych czynności fizycznych, aby dać chwilę wytchnienia dla mózgu a rozruszać i dotlenić mięśnie.
 • Podczas pracy wyłącz media społecznościowe (a najlepiej powiadomienia) i nie sprawdzaj wiadomości co pół godziny! Co godzinę też nie …
 • Zrób wszystko co możesz by chronić siebie, bliskich i swoje otoczenie. Przestrzegaj ustalonych zasad i namawiaj innych by robili to samo, dla naszego wspólnego dobra. Dbaj jednak o higienę mózgu i staraj się nie podskakiwać na każde powiadomienie. Nadrobienie zaległości informacyjnych na koniec pracy smakuje równie dobrze 😉
 • Utrzymaj dobry system żywienia. Śniadanie z rana to energia na długie godziny i siła dla Twojego mózgu. Jedząc śniadanie, unikamy chęci na podjadanie wieczorem, dzięki czemu nasz metabolizm działa sprawniej. Przy siedzącym trybie życia, a w szczególności podczas kwarantanny, gdy ruch jest jeszcze bardziej ograniczony, ważne jest by jeść regularnie i w mniejszych porcjach. Jeżeli masz możliwość, korzystaj także z suplementów diety i monitoruj swoja dietę pod względem niedoborów.
 • W zdrowym ciele zdrowy duch! – Szczególnie teraz podczas pandemii, powinniśmy dbać o dobrą kondycję naszego organizmu. Uprawianie sportu w domu jest możliwe, a nawet wskazane. Dotleniony organizm działa sprawniej i jest o wiele wydajniejszy, a co więcej zwiększa się jego odporność. Seria porannych ćwiczeń to nie bajki z Hollywood – to naprawdę ma sens!
 • Wietrz mieszkanie! – Staraj się wietrzyć mieszkanie, by zapewniać sobie stały dostęp do tlenu i odpowiednią cyrkulację powietrza. Niedotlenienie spowalnia pracę mózgu i całego organizmu, a dodatkowo obfituje w migreny, dekoncentrację i szereg innych rzeczy których zdecydowanie chcielibyśmy uniknąć.
 • Podziel obowiązki wśród domowników i ustal czas pracy.
 • Brak kreatywności? Zrób sobie przerwę na szybki, orzeźwiających – pomysły wpadną same. Jest to jedna z zalet pracy w domu. Pamiętaj jednak, by wrócić potem do pracy ;)!